Sinemanın En Korkunç 10 Karakteri

Sinemanın En Korkunç 10 Karakteri

Sinemanın En Korkunç 10 Karakteri

Sinema insanı gerçekten uzaklaştırıp bambaşka bir hayal dünyasına götüren büyülü bir platformdur. Sinema seyircileri filmin özelliğine göre bir süreliğine gerçek dünyadan kopup tamamen bambaşka bir dünya içine girerler. Karakterlerle ağlar onlarla güler sanki onlar tanıdıkları bildikleri biriymiş gibi hissederler. Son zamanlarda kitaplardan uyarlama filmlerin kitaplarından daha çok ilgi gördüğünü biliyoruz. Filmlerin tüm detayları görselleştirmiş bir şekilde bize hazır olarak sunuyor olması bunun en önemli sebebidir.

Sinema tarihinde birbirinden farklı karakterler yer almıştır. Bu karakterlerin bazıları duygusallıkları ile bazıları sertlikleri ile akıllarda yer ederken bazıları da ne kadar korkunç karakterler olmaları ile unutulmazlar.Sinema tarihinin akıllarda yer eden en korkunç 10 karakterini sizler için derledik.

10. Garez

Bu doğa üstü korku filmi ilk japon yapımı olan filmin amerikan versiyonudur. Baş kahramanızmı Karen Garez değişim programı ile öğrenci olarak Japonya’ya gider. Burada çeşitli sosyal hizmetlerde çalışır okulu ve dersleri gereği. Bir gün işe gelemeyen bir hemşirenin yerine o çalışır. Tabi kahramanımız hiç bir şeyden haberi olmadan bu işi yapmaya gider. Bakması gereken kadının evine vardığında yaşlı kadını evin ortasında bir sandalyede otururken bulur. Kadın yaralanmış bir halde ve şoktadır. Aynı anda evin üst katından da korkunç sesler gelmektedir. Bu seslerin kaynağını araştırdığında bunun intikam peşindeki doğaüstü bir güç olduğunu anlar. Karen bir anda karşı konulmaz bir şekilde içine çekilen bu döngünün içinde bulur kendini.

9. Leatherface – Derisurat

Teksas testere katliamı serisinde tanıştığımız bu karakter gerçek hayatta yer almış bir seri katil olan Ed Gein den esinlenerek oluşturulmuştur. Karakterin temel özellikleri; yanından ayırmadığı vahşetlere sebep olan testeresi öldürdüğü insanların derilerinden yaptığı maskesi ve onun ruh hastası bir katil olmasına sebep olan ailesidir. Bu karakterin bu hale gelmesinin arkasında çocukluğu boyunca anne babasının onunla hiç konuşmamış olması bu tarz bir kişiliğe sahip olmasına sebep olur. Büyükbabasının kulübesinde bulduğu elektirikli testere ile aralarında hastalıklı bir ilişki geliştirir.

8. Samara

Bir çok eleştirmen tarafından sinema tarihinin en başarılı korku filmlerinden biri kabul edilen Halka serisinin baş kahramanı Samara. Uzun siyah saçları ile ekrandan çıkan bir dönemin korku dolu rüyalar görmesine sebep olan Samara en çok kuyudan çıkma sahnesi ile hatırlanır. Ortada izlediğinde herkesin yedi gün içinde öldüğü bir kaset vardır. Samara da bu kasedi izleyenlerin karşısına çıkar. Filmde küçük bir kız olan Samara aslında geçmisinde yaşadığı trajik olayların izlerini çok ağır bir şekilde taşımaktadır.

7.Jigsaw:

Testere film serisinin ilginç katilidir. Bu seride katilin kurbanlarını hayatlarının kıymetini bilmeyen kişilerden hayatlarının kıymetini bilmelerini öğretmek için seçmiş olması gibi bir durum vardır. Ancak bu hayat oyunlarından sağ çıkanların sayısı oldukça azdır. Jigsaw sadece öldürmek için öldürmeyen bir felsefesi olan nedeni niçini olan bir katil olarak yer alır. Kurbanları da ölmeden önce neden orada olduklarını ya da ölümü neden hak ettiklerini anlarlar. Aynı zamanda aslında sadece hayatta kababilmek için neler yapabileceklerini neleri göze alabileceklerini de görmüş olurlar. Amaç da zaten onlara bunu göstermektir.

6.Regan

Şeytan filminde yer alan Regan karakteri de sinema tarihinde en çok hatırlanan korku karakterlerinden biridir. 12 yaşındaki tatlı kız Regan zaman içerisinde garip hareketler yapmaya başlar. Annesi de maddi durumu yerinde olduğu için onu bir sürü doktora götürür. Tabi doktorlar buna bir türlü çare bulmayınca sen en iyisi bir de rahibe git der. Annesi de alır Regan ı rahibe götürür. Tabi sonra anlaşılıyor ki minik kızın içine şeytan girmiş. Bu kitaptan uyarlama bir filmdir ve bazı kaynaklara göre anlatılan hikaye gerçektir.

5.Jack Torrance:

Cinnet filminin baş karakteri Jack Torrance unutulmaz bir karakterdir. Kahramanımız bir otelde inzivaya çekilmeye karar verir. Bu zamanda oğluna görünmeyen şeyler musallat olur. Normalde de aşırı öfkeli olan ve günlük hayatında öfke patlamaları yaşayan Jack bu duruma da aşırı tepki verir. Ancak sonunda kendi de aklını kaybeder ve cinnet geçirir.

4.Chucky

Chucky ismi ile gösterime giren filmde kahraman ürkünç bir görünüme sahip oyuncak bebektir. Aslında hasta ruhlu bir seri katil bir insan ruhunu oyuncak bebeğe aktarmıştır. Bir oyuncak bebek için ne kadar korkunç olunabilirse o kadar korkunç bir hal ve tavrı vardır. Ağırlıklı olarak kan revan içinde parçalanmış vücutlar ve gerilim dolu sahneler yer alan film bir dönemin akıllarına kazınan eseridir. Chuck şöminelerde yakılan başına neler gelmesine rağmen de asla bir şey olmayan bir oyuncak bebektir bu arada. Chuck un başrolde olduğu altı film çekilmiştir ayrıca yapımcılar yedinci film için de planları olduğunu açıklamıştır. Korkı filmi sektörünün en tanınan korku karakterlerinden biri olan Chuck daha karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

3. Jason Voorhees:

13. Cuma dünyada asla vazgeçilmeyen bu gidişle de vazgeçilmeyecek olan uğursuz rakam ve cumadan esinlenerek hazırlanmış bir korku filmidir. Jason Voorhees kurbanlarını ayın 13. Günü ve genelde cumaları öldüren bir seri katildir. Konuşmaktan hoşlanmayan sevişenlere asla acımayan soğuk kanlı katil silah olarak da çok keskin kılıç uzunluğunda bir bıçak kullanır. Tabiki de ölümsüzdür bazen mezara girer ama bu dinlenmek içindir yani dinlenir hazırlanır geri gelir. Yüzü bakılamayacak kadar çok aşırı çirkindir bu yüzden de o da maske takar bir çok seri katil gibi. Jason acımadan kadın erkek genç yaşlı hiç bir şey ayırt etmeden öldürür. Hayatta en değer verdiği kişi annesidir. Annesi de gölde birileri tarafından öldürülmüştür. Jason un öldürme iç güdüsü annesini intikamını alma isteğinden gelir.

2.Freddy Krueger

Elm sokağı kabusu filmlerinin acayip çirkin ve garip başrolu Freddy de aslında başka bir intikam duygusu ile hareket eder. Yıllar önce yirmiye yakın çocuğu öldürmekten hapse atılan karakter delil yetersizliğinden dışarı çıkınca çocukların aileleri bunu kabul edemez. Freddy i kendi yöntemleri ile cezalandırmaya karar verirler ve onu kazan dairesinde yakarlar. Tabi Freddy ölmez ve sonrasında intikamını çok acı bir şekilde almak için geri döner.

1.Michael Myers:

Cadılar Bayramı serisinde baş karakter olan Michael daha 6 yaşındayken 17 yaşındaki ablasını mutfak bıçağı öldürmüştür. Bunun sebebi de ablasını erkek arkadaşı ile seks yaparken görmesidir. Ablayı öldürürken de erkek arkadaşının palyaço maskesini takmıştır. Anne ve baba eve geldiklerinde elinde kanlı bıçakla öylece duran çocukları ile karşılaşırlar. Tabi ki sonrasında çocuk ıslah evine kaldırılır. Ancak burada bütün doktorlar ne kadar uğraşsa da Michael ile bir türlü bağlantı kuramazlar. Çocuk neredeyse 15 yıl boyunca hiç bir şey yapmadan duvara bakarak oturmuştur. Kahramanımız 21 yaşındayken ıslah evinden kaçar sonra tabi hemen birini öldürür. Bu öldürdüğü işçinin tulumunu giyer. Sonra oyuncakçı dükkanına gidip değişik maskeler alır ve diğer kardeşinin peşine düşer. Michael o gece kendi kardeşi dahil olmak üzere bir çok kişiyi boğazını keserek vahşice öldürür.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir