Korku Evi Nedir?

Korku Evi Nedir?

Bildiğiniz tüm oyunları artık bir kenara bırakacaksınız. Çünkü akıl sınırlarınızı zorlayan, korkuyu ve heyecanı bir arada yaşayacağınız adrenalin dolu dakikalar sizleri bekliyor. Peki Korku Evi Nedir? Korku evi, özel bir dizayna sahip, birden fazla odası olan, zeka sınırlarınızı zorlayacak bir senaryo üzerine kurulu korku dolu dakikalar yaşayacağınız tüyler ürperten bir evden kaçış oyunudur. İçerisinde bulunduğunuz odanın ya da evin sınırları içerisindeki şifreleri bulup 1 saat içerisinde evden ya da odadan kaçmaya çalıştığınız bir oyun türüdür.

Son zamanlarda oldukça popular hale gelen evden kaçış oyunları aynı zamanda odadan kaçış ya da korku evi oyunları olarak da bilinmektedir. Korku evi oyunları tamamen gerçekçi figürler ve eşyalarla donatılmış bir ev içinde oynatılmaktadır. Odadan kaçış ya da evden kaçış oyunları en az 2 kişiyle, en çok da 6 kişiyle oynanmaktadır. Oyuncular odaya kilitlendikten sonra 1 saat içerisinde gizemli şifrelerin sırlarını çözerek odadan kaçmaya çalışmaktadırlar.

Evden kaçış oyunları esnasında oyuncular dehşet ve korku dolu anlar yaşadığından dolayı eşyalara istemsiz de olsa zarar verebilmektedir. Buradan sizi korku evinde nasıl bir atmosferin beklediğini kolayca anlayabilirsiniz.

Korku evinde geçireceğiniz 1 saat boyunca kimse kimseye rakip olmamaktadır ve tamamen takım oyunu içerisinde odadan kaçış şifrelerini çözmeye çalışacaksınız. Yani evden kaçmaya çalışırken birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz için mantığı esastır.

1 saat gibi kısıtlı bir sürede bulunduğunuz odadan kaçabileceğinizi düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Akıl almaz senaryolar üzerine kurulu bu korku evlerinde takım arkadaşlarınızla bir çok kez vakit geçirmeye hazır olun. Her bir korku evinde sizi farklı bir senaryonun beklediğini unutmayın. Örneğin hapisane hücresi, zindanlar ya da uzay istasyonu gibi atmosferlerde farklı senaryolar eşliğinde unutulmaz dakikalar geçireceksiniz.

Korku Evi, Odadan Kaçış, Kaçış Evi Oyunları Ne Zaman Oynanmaya Başladı?

Odadan kaçış oyunu ilk olarak 2008 yılında 35 yaşındaki Takao Kato tarafından SCRAP CO. bünyesinde geliştirilmiştir ve Japonya’daki Kyoto şehrinde temelleri atılmıştır. Japonya’nın hemen arkasından kaçış oyunları Singapur’da 2011 yılı itibariyle hızlı bir yayılma göstermiştir. 2015 yılına kadar da 50 tane birbirinden farklı evden kaçış oyunu ortaya çıkmıştır. Kato’nun arkadaşı olan Kazuya Iwata evden kaçış oyununu 2012 yılında San Francisco’ya getirmiştir.

Parapark adındaki Macar firma ise 2011 yılında Budapeşte’de kurulmuştur ve sonraları Avustralya ve Avrupa’da 20 noktada faaliyet göstermeye başlamıştır. Bu oyun evlerinin kurucusu olan Attila Gyurkovics, Japon evden kaçış oyunları hakkında hiçbir bilgisinin olmadığını iddia etmektedir. Oyunların temellerinin Agatha Christie’nin çalışmalarından esinlendiği bilinmektedir.

Araştırmalara göre evden kaçış oyunları son zamanlarda oldukça fazla populer olmaya başladı ve bu tarz oyun evleri genellikle stresli öğrenciler ve işyerinde aşırı mesai harcayan genç profesyoneller tarafından tercih edilmektedir. Bu sınıflara mensup oyun evi meraklıları zaman zaman korku evlerindeki heyecana ve adrenaline yenik düşerek ev içerisindeki ekipmanları kırabilmektedirler.

Hong Kong’taki kaçış evlerinde gençlerin şehir hayatındaki yaşam koşullarından kaçmaya çalıştıkları bir takım gazeteciler tarafından gözlemlenmiştir.

Evden kaçış oyunları, odadan kaçış oyunları ve karku evi oyunları gibi oyunlar aynı zamanda profesyonel iş hayatındaki çalışanların takım ruhunu geliştirmek için oynadığı da bilinmektedir. Keza yukarıda da bu tarz oyun evlerinde sonuca ulaşmak için bireysellikten uzak, takım ruhunun ön planda olması gerektiğini vurgulamıştık.

Korku Evi Rezervasyonu

Korku evi oyunları platformundan hemen size en yakın olan oyun evinde rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz ve nefeslerinizi tutacağınız, heyecan dolu dakikalar geçirmek için ilk adımlarınızı atabilirsiniz. 18+ olması gerekmektedir, analitik ve pratik zeka gerektiğini hemen hatırlatalım. Yetişkinler için hazırlanmış enfes bir deneyim sizleri bekliyor. 18+ olmayan misafirler genelde ebeveynleri ile kabul edilmektedirler fakat yine de kaçış evi ile bu konu kesinleştirilmelidir.

1 saatiniz olduğuna eminiz, peki cesaretiniz var mı?!