Evden Kaçış Oyunları Tarihçesi

Evden Kaçış Oyunları Tarihçesi - Korku Evi Oyunları Platformu

Evden Kaçış Oyunları Tarihçesi

Evden Kaçış Oyunları Tarihçesi

Korku evleri genel adıyla bilinen evden kaçış ve odadan kaçış oyunları çok eski bir geçmişe olmamasına rağmen ülkemizde son 2-3 yıl gibi kısa bir sürede oldukça revaçta olmaya başlamıştır. 

İstanbul korku evleri, Ankara korku evleri, İzmir korku evleri derken tüm Türkiye’de oldukça hızlı bir şekilde yayılmıştır ve lise öğrencileri ve üniversite öğrencileri tarafından daha çok tercih edilmektedir. 

Korku evleri hakkında detaylı bilgi almak isteyenler ya da bu konu ile ilgili daha önce bir bilgi sahibi olmayan kaçış evi severler Korku Evi Nedir? yazımızı okuyabilirler. 

Korku Evleri İlk Olarak Ne Zaman Başladı? 

Türkiye’de özellikle 2014 itibariyle hızlı bir ivme yakalayan korku evleri, odadan kaçış oyunları ve evden kaçış oyunları ilk olarak 2006 yılında ortaya çıktı. 

Peki Korku Evleri Ortaya Çıkarken Nelerden Esinlenildi?

Elbetteki bir senaryoya da ihtiyaç vardı ve bunun ilham kaynağı İngiliz yazar olan Agatha Christie olmuştur. 

Agatha Christie polisiye eserlerlerinden ilham alınarak geliştirilen korku evleri konsepti oldukça başarılı oldu. İngiliz yazar şüphesiz ki polisiye romanlar konusunda alanında önemli yer sahibi ve bu da evden kaçış fikrinin oluşmasında önemli pay sahibi. Eserlerindeki sır dolu hikayeler odadan kaçış oyunları için başlangıç noktası oldu. 

Evden Kaçış Oyunları İlk Olarak Ne Zaman Uygulandı? 

İlk denemeler gerçek hayatta Hong Kong’taki öğrenciler tarafından yapıldı. Bu uygulama gerçek hayatta kamptaki öğrencilerin grup faaliyeti olarak denendi.

Evden Kaçış Oyunu Fikri Kime Ait?

Günümüzde İstanbul, Ankara, İzmir’deki korku evleri başta olmak üzere çeşitli illerde oldukça rağbet gören evden kaçış oyunları fikri ilk kez Japon Takao Kato tarafından geliştirilmiştir. 2008 yılında Japonya’da başlayan Takao Kato şuana kadar 200 bin katılımcıya ulaşmıştır. Çin, Tayvan, Singapur ve ABD’de devam etmiştir.

Evden Kaçış Oyunları Ülkemize Ne Zaman Gelmiştir? 

Evden Kaçış Oyunları Tarihçesi

Korku evleri, evden ve odadan kaçış oyunları ilk kez İstanbul’da uygulanmaya başlamıştır. ilk evden kaçış oyunu İstrapped isimli oyundur ve 2013 yılında ülkemize gelmiştir. Kısa sürede popülerite kazanan İstrapped isimli evden kaçış oyunu 2014 yılında çoğu yerde yayılmıştır. 

2015 yılında ise oldukça yaygın hale gelen korku evi konsepti 200’den fazla firma tarafından hizmete sunulmaya başlandı. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi korku evlerinin büyük çoğunluğu İstanbul, Ankara ve İzmir’dedir. Bursa, Eskişehir ve Antalya bu sıralamayı takip eden diğer büyük illerimizdir. 

2017 yılında ise bu rakamların 300’ü aştığı düşünülmektedir ve ilgi hızla artmaktadır. 1 saatlik sürede eğer senaryoyu iyi kavrar ve bu zaman diliminde evden kaçmayı başarırsanız, tekrar oyuna katılmanız bir anlam taşımamaktadır. Fakat evden kaçış oyununu 1 saatte çözemezseniz tekrar katılarak şansınızı deneyebilirsiniz. 

Dünyada çoğu yerde farklı konseptlerde oynan evden kaçış oyunları ilginç sahnelere şahitlik etmektedir. Duvarların haraket ettiği, hologramlı tasarımlar korku evi severlere adrenalin dolu dakikalar yaşatmaktadır. 

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir