Evden Kaçış Oyunları Hakkında

Evden Kaçış Oyunları Hakkında - Korku Evi Oyunları Platformu

Evden Kaçış Oyunları Hakkında

Gerçek Kaçış Oyunları Nedir?

Dünyada yıllardır var olan evden kaçış oyunları Türkiye’de 2014 ortalarında başlayıp 2014 sonlarında yaygınlaşmıştır. 2015 yılında ise popüler oyunlar arasında yerini almıştır. Ticari olarak Kyoto merkezli bir firma tarafından 2008 yılında varlığını göstermiştir. Uzak doğu ülkelerinde ise 200.000‘den fazla kez oynatılmıştır. Günden güne popülerliğini arttıran gerçek kaçış oyunları birçok şehirde açık ve kapalı alanlarda oynanmaktadır.

Evden kaçış oyunlarında, arkadaşlarınız ile birlikte gerçek zamanlı bir senaryo içinde yer alırsınız. Ancak sizlere verilen ipuçlarıyla bulmacaları çözüp kilitleri çözerek ilerleyebilirsiniz. Oyun bu şekilde ilerleyerek son bulmaktadır.

Gerçek kaçış oyunları Asya ve Avrupa’da çok daha önce ortaya çıkmıştır. Bunun da etkisiyle oyun geliştirilerek çok daha büyük alanlarda oynayabileceğiniz hale getirilmiş ve birçok çeşidi ortaya çıkmıştır. Ormanlar, engebeli alanlar, çiftlikler bu alanlara verebileceğimiz örnekler arasında yer almaktadır. Oyunu biraz daha geliştirerek, oyunların senaryosuna aktörler (gerçek insanlar) de dahil omuş ve oyunun gerçekçiliğini oldukça arttırmışlardır.

Dünyadaki en ürkütücü korku evi ile bilgiyi daha önceki yazılarımızda detaylı olarak vermiştik.

Gerçek Kaçış Oyunlarının Teması Nedir?

Evden kaçış oyunları genellikle kaçıp kurtulmak üzerene kurulmuş bir temayla ilerlemektedr. Fakat daha fazla aksiyon ağırlıkla ve farklı şekillerde de olabilmektedir.

Türkiye’de genellikle evden kaçış oyunlarının teması karanlık bir ortamda ürkütücü bir şekilde ilerleyerek oyuna katılanları heyecanlandırmak üzere kurgulanmıştır.

Mekan olarak normal bir evi seçebilecekleri gibi han ya da bir depo seçilerek oyun oynanabilmektedir. Seçilen ortama göre farklılık gösterse de genellikle çok geniş bir alanda oynanmamaktadır. Evden kaçış oyunlarında kapalı alan korkusu oluşturacak birçok etmen bulunmaktadır.

Evden kaçış oyunları ile ilgili kuralları sizler için daha önce yazmış olduğumuz yazımızda detaylandırmıştık.

Gerçek Kaçış Oyunları Nasıl Oynanır?

Genellikle 2-6 kişilik gruplar halinde oynanan gerçek kaçış oyunları yurtdışında real-life room ve escape games olarak bilinmektedir.

Ev, depo, han, otel gibi gerçek bir mekanda size verilen süre içerisinde oradan çıkmaya, ya da size verilen görevleri tamamlamaya çalışarak gerçek kişilerle oynayabileceğiniz bir oyundur.

Eğlence ve heyecanı aynı anda yaşayacağınız evden kaçış oyunlarında herhangi bir ön hazırlığa ihtiyacınız olmayacak. Türkiye’de 2 kişi veya 6 kişi de oynanabilmektedir fakat bu durum çok tercih edilmemekte ve daha fazla eğlenebilmeniz için önerilmemektedir.

Evden kaçış oyunları ortalama olarak 1 saat sürmektedir ve oyun ücreti kişi başı olabildiği gibi gruplar için toplam ücret olarak da alınmaktadır.

Gerçek Kaçış Oyunlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Evden kaçış oyununu başarıyla tamamlayabilmeniz için oyunu takım çalışması kurarak ilerletmeniz gerekmektedir. Gerçek zamanlı bu oyunların temelini ise Pratik zeka, görsel hafıza ve matematik oluşturmaktadır.

Oyun esnasında karşınıza çıkan tüm objeleri incemeli ve ekip arkadaşlarınız ile birlikte planlı ve koordineli bir şekilde ilerlemelisiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise karşınıza çıkan objelerin yerini değiştirmemeniz. Oyun esnasında karşınıza çıkan tüm objeler bir anlam içermektedir ve bu anlamı çözümleyebilmeniz ancak oyunda koyulduğu yerde mümkündür. Onun için oyun esnasında objelerin yerini değiştirmemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Oyunu başarıyla bitirebilmek için çok ayrıntılı ya da çok sıradan bir bakış açısında sahip olmamalısınız. Kurgulanan oyunun belli bir seviyesi vardır. Çok ayrıntılı ya da sıradan düşünerek yaklaşırsanız oyunu tamamlamanızı zorlaştırabilir, başarısız olabilirsiniz.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir